Stomatologia estetyczna

Licówki

Jedną z metod estetycznej odbudowy zębów jest wykorzystanie licówek. Stosowane w stomatologii licówki są cienkimi łuskami wykonanymi najczęściej z porcelany, których kształt i kolor można dobrać tak, aby harmonizowały z uśmiechem pacjenta. Licówki porcelanowe przykleja się do zewnętrznej powierzchni zębów wymagających korekty estetycznej. Najczęściej wykonuje się je w celu przykrycia przebarwień i pęknięć szkliwa, zmiany kształtu i położenia zębów, a także zamknięcia szpar (diastem) między zębami czy też wydłużenia zbyt krótkich lub startych zębów.

Wykonanie licówek porcelanowych jest jedną z najmniej inwazyjnych technik estetycznej korekty zębów. Ponieważ licówka jest cienką porcelanową płytką, grubość szkliwa jaką potrzeba zeszlifować przed jej zacementowaniem wynosi zaledwie około pół milimetra. Tak mała ingerencja w tkanki twarde zęba pozwala na znaczną kosmetyczną poprawę wyglądu zębów. Licówki porcelanowe w przeciwieństwie do kompozytowych wypełnień nie ulegają przebarwieniom i zapewniają trwały, piękny uśmiech.
W celu wykonania licówki porcelanowej, stomatolog wraz z pacjentem określają pożądany kształt i kolor uzupełnienia. Lekarz znosi częć szkliwa z zewnętrznej powierzchni zęba i wykonuje wycisk. Na jego podstawie technik dentystyczny odlewa model szczęki i formuje indywidualnie zaprojektowaną ceramiczną licówkę. Proces wytworzenia licówki polega na napalaniu cienkich warstw porcelany, które mają zadanie odtworzyć kształt, kolor i lśnienie zęba. Na kolejnej wizycie lekarz przykleja licówkę do zęba, używając specjalnego materiału łączącego.

Wybielanie zębów

Promienny uśmiech na twarzy to obecnie wizytówka szczęśliwego, spełnionego człowieka. Nieodłącznym elementem radosnej twarzy są jasne, lśniące zęby. Stąd też ludzie pragnący poprawić swój wygląd, często zainteresowani są procedurami pozwalającymi wybielić naturalny kolor zębów.

Przebarwienia zębów mogą pojawiać się w różnych okresach życia i wynikają z różnych czynników. Przyczyną przebarwień mogą być choroby ogólnoustrojowe, wady rozwojowe, przyjmowane leki, urazy czy stany zapalne zębów. Częściej jednak uzębienie traci swój naturalny wygląd ze względu na zaniedbania w utrzymywaniu higieny jamy ustnej i przyjmowane używki (nikotyna, kawa, herbata).

Postępowanie pozwalające na rozjaśnienie zębów, zależy od stopnia i rodzaju przebarwień oraz preferencji pacjenta. Najprostszym sposobem pozbycia się nieestetycznych przebarwień są zabiegi higieniczne polegające na usuwaniu kamienia nazębnego i osadu w gabinecie stomatologicznym.

Pacjenci, którzy pragną znacznie rozjaśnić swoje uzębienie powinni poddać się zabiegowi wybielania zębów. Wybielanie jest nieskomplikowanym zabiegiem, który może być wykonany przez pacjenta samodzielnie w domu (tzw. metoda nakładkowa) lub pod kontrolą lekarza w gabinecie stomatologicznym. Profesjonalne wybielanie w gabinecie trwa krócej i pozwala na osiągnięcie bardziej przewidywalnych efektów, zapewniając pacjentowi poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

Nieco inaczej wygląda zabieg wybielania zębów martwych. Ponieważ przebarwienia takich zębów wynikają z przenikania barwników ze środka zęba, wybielanie musi obejmować obszar komory zęba. Zęby martwe wybiela się poprzez wprowadzenie specjalnych wkładek wybielających, które wymienia się co kilka dni.

Zabiegi higieniczne

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o ogólnym stanie zdrowia, dobrym samopoczuciu pacjenta oraz pozytywnym postrzeganiu go przez otoczenie. Codzienne domowe zabiegi higieniczne w postaci szczotkowania zębów, używania nitki dentystycznej czy płukanek fluorowych powinny być wykonywane regularnie przez wszystkich, którzy chcą cieszyć się zdrowymi zębami i dziąsłami. Niezbędnym uzupełnieniem tego postępowania są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym w celu przeprowadzenia profesjonalnych zabiegów usuwania kamienia i osadu nazębnego.

Usuwanie kamienia pokrywającego zęby wykonuje się urządzeniem zwanym skalerem ultradźwiękowym. Dzięki wykorzystaniu energii drgań ultradźwiękowych przenoszonych przez cienkie końcówki pracujące, można w bezpieczny i bezbolesny sposób usunąć wszelkie złogi zalegające na powierzchni uzębienia. Ultradźwiękowe czyszczenie zębów pozwala na pozbycie się grubych złogów nazębnych i powinno być uzupełnione zabiegiem usuwania osadu i polerowania przy pomocy szczoteczek i past lub piaskowania zębów.

Aby pozbyć się osadów zalegających na zębach po kawie, herbacie czy papierosach stosuje się piaskowanie zębów. Zabieg piaskowania polega na czyszczeniu powierzchni uzębienia przy pomocy bardzo drobnych cząsteczek specjalnego proszku, które wraz z wodą wyrzucane są pod ciśnieniem z urządzenia zwanego piaskarką dentystyczną. Proces ten przypomina nieco działanie myjki ciśnieniowej. Dzięki temu, że strumień wylatujący z piaskarki można dokładnie skierować w wybrane obszary uzębienia, piaskowanie jest bardzo efektywne w usuwaniu osadów i przebarwień nawet z miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki, jak np. przestrzenie międzyzębowe.

Stomatologia estetyczna Łódź

ul. Franciszkańska 123
91-845 Łódź
tel. 570-260-123