Adres
ul. Franciszkańska 123
91-845 Łódź
Rejestracja (godz. 9-19)
Dentalmania - nowoczesne Centrum Stomatologii - Łódź

Pracownia RTG i Tomografia komputerowa 3D CBCT

W naszym gabinecie istnieje możliwość wykonania na miejscu zdjęć RTG i badania tomografii komputerowej 3D.

Wszystkie badania są cyfrowe, zapisywane na komputerze i nagrywane dla Pacjenta na płycie CD, które można odtworzyć na każdym komputerze, dzięki dołączonemu programowi do odtwarzania. Zdjęcia wykonywane są na najnowocześniejszym sprzęcie, dostępnym na rynku.

Zapraszamy również Pacjentów skierowanych na wykonanie takich badań z innych gabinetów. Zdjęcia punktowe nie wymagają skierowania. Pantomografia i tomografia komputerowa 3D wymagają posiadania skierowania do ich przeprowadzenia.

Zdjęcie punktowe
Takie zdjęcie obrazuje konkretny, przyczynowy ząb. Wyykonujemy je najczęściej, aby wstępnie ocenić i zdiagnozować przyczynowy ząb. W prostych przypadkach zazwyczaj jest badaniem wystarczającym, aby przeprowadzić pierwotne leczenie kanałowe. Konieczne jest potem do monitorowania wygajania się zmian okołowierzchołkowych po leczeniu kanałowym, kontroli zębów leczonych endodontycznie, a nawet do wstępnej oceny lokalizacji wszczepionego implantu od razu po zabiegu.
Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać, a badanie odbywa się na fotelu stomatologicznym i trwa kilka sekund.

Zdjęcie pantomograficzne
To zdjęcie przeglądowe wszystkich zębów na jednym obrazie, dostarczające nam informacji o ogólnym stanie zdrowia nie tylko zębów, ale także tkanki kostnej szczęki i żuchwy. Jest ono niezwykle przydatne do wstępnej oceny kondycji jamy ustnej, zaobserwowania orientacyjnego stopnia zaawansowania zaników kostnych. Na jego podstawie możemy również ustalić lokalizację zębów zatrzymanych, w tym m.in. zębów mądrości, które mogą przysporzyć więcej trudności przy usuwaniu.
Do badania należy zdjąć biżuterię z okolicy głowy i szyi, metalowe spinki do włosów, okulary, ruchome uzupełnienia protetyczne, a jego wykonanie trwa ok. 10 sekund. Odbywa się w pozycji stojącej.

Tomografia komputerowa 3D CBCT

O co chodzi?
Według aktualnej wiedzy jest to najdokładniejsze badanie, jakie można Pacjentowi zaproponować. Tomografia komputerowa 3D, zwana również CBCT, jest badaniem przestrzennym, polegającym na wykonaniu przez tomograf serii skanów w trzech płaszczyznach, które po złożeniu przez oprogramowanie, tworzą obraz trójwymiarowy. Uzyskany obraz możemy obracać, przesuwać, edytować, przecinać pożądaną płaszczyzną. Widzimy na nim nie tylko wysokość i szerokość struktur anatomicznych, ale także głębię, czyli grubość kości, jej gęstość, stopień zaawansowania zaników kostnych czy zmian okołowierzchołkowych. Tomografia daje możliwość oceny anatomii zęba i struktury tkanki kostnej z dowolnej perspektywy.
Do badania należy zdjąć biżuterię z okolicy głowy i szyi, metalowe spinki do włosów, okulary, ruchome uzupełnienia protetyczne, a jego wykonanie trwa ok. 15 sekund. Odbywa się w pozycji siedzącej.

Kiedy jest wykonywana?
Tomografia komputerowa 3D CBCT w stomatologii standard to w planowaniu leczenia specjalistycznego. Jest obowiązkowym badaniem przed zabiegami implantologicznymi czy chirurgicznymi, np. podnoszenie zatok szczękowych, rozszczepianie wyrostka czy zagęszczanie tkanki kostnej materiałami kościozastępczymi. Tomografia jest również badaniem, poszerzającym diagnostykę przed skomplikowanym leczeniem kanałowym. Takie badanie dostarcza nam wielu informacji, dotyczących nietypowej czy trudnej anatomii kanałów korzeniowych, potwierdza obecność lub brak kanałów dodatkowych, kierunek zakrzywienia kanałów, zasięg zmian okołowierzchołkowych,
powikłania leczenia i wiele innych skomplikowanych sytuacji klinicznych.

Po co ją wykonujemy?
Tomografia komputerowa 3D CBCT jest wykonywana w celu precyzyjnego zaplanowania, np. zabiegu implantologicznego czy skomplikowanego leczenia kanałowego pod mikroskopem.

Po dokładnej analizie obrazu tomograficznego zwiększamy przewidywalność takich zbiegów z uwagi na możliwość stwierdzenia w obrazie potencjalnych trudności, a tym samym stworzenia takiego planu działania, który pozwoli ich uniknąć lub przygotować nam rozwiązania na wypadek ich wystąpienia, zanim przystąpimy do leczenia.

Dzięki tomografii jesteśmy też w stanie znacznie lepiej ocenić rokowanie wybranych metod leczniczych.

Wzór skierowania na badanie tomograficzne 3D

 

Czy wiesz, że?

 

Pracownia RTG i Tomografia komputerowa 3D CBCT Łódź Bałuty

ul. Franciszkańska 123
91-845 Łódź
tel. 570-260-123

Podziel się:
Umów się na wizytę