Adres
ul. Franciszkańska 123
91-845 Łódź
Rejestracja (godz. 9-19)
Dentalmania - nowoczesne Centrum Stomatologii - Łódź

Protetyka

Nawet niewielkie pojedyncze braki zębowe pociągają za sobą szereg negatywnych zmian w całym układzie zębowym, a także w stawie skroniowo żuchwowym. Na początku dochodzi do przemieszczania się zębów sąsiednich. To zjawisko wpływa na cały układ żucia i obciążenie pozostałych zębów. Prowadzi do nieodwracalnych zmian zarówno w jamie ustnej, jak i w stawie skroniowo-żuchwowym, który działa nieprawidłowo przez źle zbalansowane siły żucia. Wtedy mogą pojawić się zaburzenia w jego pracy, manifestujące się np. trzaskami podczas jedzenia, a nawet bólami głowy.

Zęby źle obciążone są również podatne na odkruszenia i złamania mechaniczne, dlatego bardzo ważnym jest, aby nie zwlekać z decyzją o leczeniu protetycznym.

Współczesna protetyka stomatologiczna daje nam możliwość rozwiązania nawet najbardziej skomplikowanych problemów braków zębów.
Protetyka to odtwarzanie zarówno pojedynczych braków zębowych, jak i braków całkowitych.
Metod leczenia protetycznego jest bardzo dużo, a każda z nich musi być dopasowana indywidualnie do oczekiwań i możliwości zastosowania u danego Pacjenta.

Nowoczesny sprzęt i technologia, którą wykorzystujemy sprawia, że uzupełnienia protetyczne są bardzo estetyczne, a różnica między nimi a naturalnymi zębami jest niezauważalna. Co więcej pomagają w pozbyciu się kompleksów i dyskomfortu.

Można śmiało powiedzieć, że w wielu przypadkach odmienia jakość życia.
Tym bardziej warto zadbać o wykonanie uzupełnień protetycznych, które spełniają wszystkie funkcje naturalnych zębów.

Rodzaje uzupełnień protetycznych:

 • Protezy ruchome – to najbardziej podstawowy sposób uzupełniania większych braków w uzębieniu. Takie protezy pacjent może samodzielnie zdjąć. W przypadku tego rozwiązania, należy stosować się do prawidłowych nawyków związanych z ich używaniem, czyszczeniem, by odpowiednio spełniały swoją funkcję i zapewniały pacjentowi wygodę.
 • Protezy stałe – stanowią trwałe rozwiązanie zastępujące na stałe naturalne zęby. Takie uzupełnienia są cementowane na stałe na wcześniej opracowanych zębach lub przykręcane, jeśli ich filarem będą implanty dentystyczne. Dzięki nim zgryz pracuje w naturalny sposób, a pacjent zapomina o posiadanych wcześniej ubytkach w uzębieniu. Precyzyjnie i starannie wykonane protezy stałe rozwiązują problem na wiele lat. Do protez stałych zaliczają się:
  • Korony – stanowi odbudowę pojedynczego zęba. Jest wytrzymała i służy pacjentowi przez wiele lat, zapewniając estetyczny wygląd i pełną funkcjonalność. Wymaga oszlifowania filarowego zęba. Pojedyncza korona może być też osadzona na implancie.
  • Wkłady koronowo-korzeniowe – wykonywany jest w przypadku, gdy destrukcja tkanek części naddziąsłowej zęba jest na tyle poważna, że nie pozwala nam wykonać wyłącznie korony protetycznej. W takiej sytuacji koniecznym jest leczenie kanałowe istniejącego korzenia zęba. Następnie wewnątrz wyleczonego korzenia cementowany jest wkład koronowo-korzeniowy, stanowiący filar dla korony protetycznej, która stanowi drugi element pełnej odbudowy protetycznej zniszczonej, naturalnej korony zęba Pacjenta. .
  • Mosty – uzupełniają ubytki jednego lub kilku zębów. Wsparciem dla takiej odbudowy są zęby, sąsiadujące z luką lub implanty. Naturalne zęby stanowiące filary należy oszlifować, by móc zacementować na nich most. Będzie się składał z koron filarowych, połączonych z koronami, wypełniającymi istniejący brak.

Protetyka na implantach
Obejmuje wszystkie odbudowy, wsparte na wszczepionych implantach. Dzięki takim uzupełnieniom, możemy odtworzyć ubytki jednego, kilku, a nawet wszystkich zębów. Uzupełnienia protetyczne, osadzone na implantach, zastępujące jeden czy kilka zębów, oszczędzają tkanki zębów sąsiednich i pozwalają uniknąć ich szlifowania. Pacjent poddawany jest najpierw zabiegowi wszczepienia implantów, które będą stanowiły filary dla rekonstrukcji. Kolejnym etapem jest wykonanie odbudowy protetycznej, która jest przykręcona do implantów na stałe, bez konieczności zdejmowania. Tego rodzaju rozwiązania cechuje najwyższa trwałość, doskonała funkcjonalność i estetyka. W pełni odzwierciedlają one kształt, wygląd i funkcję naturalnych zębów.

Uzupełnieniami, wspartymi na implantach są:

 • korony
 • mosty
 • protezy całkowite

Protetyka Łódź Bałuty

ul. Franciszkańska 123
91-845 Łódź
tel. 570-260-123

Podziel się:
Umów się na wizytę