Implantologia stomatologiczna to nowoczesna i bezpieczna metoda wypełniania braków uzębienia z użyciem uzupełnień protetycznych, mocowanych na stałe, która pomaga zachować trwały efekt estetyczny, jak i poprawić zaburzoną mechanikę narządu żucia. Implanty zębowe pomagają przywrócić pacjentowi piękny uśmiech, komfort jedzenia, swobodne mówienie oraz minimalizują zanik kości, który występuje po usunięciu zębów. Są uzupełnieniem, do których Pacjent świetnie się adaptuje, szczególnie w przypadku bezzębia lub uzębienia resztkowego, gdyż możemy zrezygnować z nieestetycznych metalowych klamer i zdejmowanych protez całkowitych. To co jest niezwykle istotne, dzięki zastosowaniu implantów oszczędzamy sąsiednie zęby przed szlifowaniem w przypadku braku jednego lub kilku zębów. Odbudowy protetyczne na implantach potrafią diametralnie poprawić jakość życia, szczególnie u Pacjentów, u których braki zębów stanowią główne źródło kompleksów, frustracji i niskiego poziomu samooceny. Dlatego u takich osób są szczególnie polecane.
Korzystamy z implantów wiodących, światowych marek, a sam zabieg jest bezbolesny i bezpieczny dzięki cyfrowym metodom diagnostyki i planowania, nowoczesnym technologiom wykonania, a także naszemu bogatemu doświadczeniu.
Implant, podobnie jak wszelkie aktualnie stosowane protezy w medycynie ogólnej, jest ze stopów tytanu, w pełni neutralnych i bezpiecznych dla organizmu.
Przebieg procesu wszczepienia implantu
Leczenie implantologiczne poprzedzone jest wizytą konsultacyjną, na której lekarz przeprowadza dokładny wywiad, poznaje potrzeby Pacjenta i jego oczekiwania. Wykonywana jest pełna diagnostyka cyfrowa z użyciem tomografii komputerowej 3D CBCT, która jest badaniem rutynowym, zawsze wykonywanym przed zabiegiem implantologicznym.
Pozwala to określić warunki kostne i zębowe u pacjenta oraz zaproponować najlepsze możliwości leczenia. W niektórych przypadkach pobierane są również wyciski pod modele orientacyjne, aby wstępnie ocenić relacje zębowe między szczęką i żuchwą. Pacjent poznaje kosztorys zaproponowanego leczenia. W sytuacjach, kiedy warunki do implantacji są niekorzystne, np. z powodu dużego zaniku kostnego, przeprowadzane są zabiegi rekonstrukcji tkanki kostnej tak, aby implantacja mogła być przeprowadzona, Po konsultacji i dokładnej diagnostyce, implanty dentystyczne zostają wszczepione do szczęki lub żuchwy. Po zakończeniu okresu gojenia i integracji implantu z kością, który trwa ok. 8-12 tyg., przystępuje się do wykonania odbudowy protetycznej. W niektórych przypadkach implanty mogą być obciążone natychmiastowo uzupełnieniami tymczasowymi, które po upływie kilku miesięcy zastępowane są ostatecznymi uzupełnieniami. Zawsze wykonujemy tymczasowe rozwiązania w odcinku przednim, aby zachować komfort Pacjenta w okresie gojenia. Po upływie okresu integracji implantu, staje się filarem dla korony, mostu lub protezy. Kolor, jak i kształt uzupełnienia dopasowane są do wyglądu sąsiednich zębów i indywidualnych preferencji Pacjenta.
FAQ
Czy implanty dentystyczne są sprawdzoną formą terapii?
Pomimo, że implantologia stomatologiczna jest stosunkowo młodą gałęzią medycyny, uznaje się ją za dobrze udokumentowaną i potwierdzoną naukowo dziedzinę.
Czy wprowadzenie do organizmu implantów jest bezpieczne?
Tak, implanty dentystyczne wykonywane są z tytanu, materiału który traktowany jest przez organizm ludzki jak własna tkanka. W literaturze fachowej istnieją pojedyncze, bardzo sporadyczne przypadki wystąpienia reakcji uczuleniowej na tytan bądź jego związki.
Czy technika wszczepiania implantów zawsze zapewnia sukces terapeutyczny?
Jak każda inna procedura medyczna, zabieg wszczepiania implantów może się nie powieść. Jednak w porównaniu do innych zabiegów medycznych, implantacja stomatologiczna jest bardzo przewidywalną techniką. Jak pokazują badania naukowe, szanse na pomyślne zakończenie leczenia z wykorzystaniem implantów dentystycznych wynosi ponad 90%.
Czy przed zabiegiem wszczepienia implantu lekarz może określić jakiem mam szanse na przyjęcie wszczepu?
Powodzenie samego zabiegu jak i okres przetrwania implantu w jamie ustnej są niemożliwe do przewidywania w pojedynczym przypadku. Prognozowanie jest oparte na danych statystycznych.
Czy zaawansowany wiek jest ograniczeniem wszczepiania implantów?
Nie. Jeśli warunki zdrowotne, ilość i jakość kości pozwalają na przeprowadzenie zabiegu implantacji, podeszły wiek nie jest przeciwwskazaniem.
Czy palenie papierosów jest przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów?
Palenie nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu, jednak stanowi dodatkowy czynnik ryzyka odrzucenia implantu.
Czy zabieg wszczepienia implantu jest bolesny?
Nie, każdy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i nie jest bolesny. Pacjent może odczuwać pewien dyskomfort po ustąpieniu znieczulenia, jednak można go skutecznie ograniczyć stosując środki przeciwbólowe.
Kiedy będę mógł powrócić do pracy po zabiegu implantacji?
Nie, każdy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i nie jest bolesny. Pacjent może odczuwać pewien dyskomfort po ustąpieniu znieczulenia, jednak można go skutecznie ograniczyć stosując środki przeciwbólowe.W większości przypadków można wrócić do pracy na drugi dzień po zabiegu. Jednak pewne uwarunkowania chirurgiczne mogą zmienić tę sytuację.Nie, każdy zabieg wykonywany jest w znieczuleniu i nie jest bolesny. Pacjent może odczuwać pewien dyskomfort po ustąpieniu znieczulenia, jednak można go skutecznie ograniczyć stosując środki przeciwbólowe.
Jak długo trwa leczenie implantologiczne?
To zależy od indywidualnego przypadku. W najprostszych sytuacjach, możliwe jest ostateczne wykonanie korony, mostu czy protezy po okresie wgojenia implantu czyli około 8-12 tygodni po zabiegu chirurgicznym. W przypadku, gdy konieczne jest wykonanie dodatkowych procedur odbudowy kości całkowity okres leczenia implantologicznego może przedłużyć się do kilku, a nawet kilkunastu miesięcy.
Czy bezpośrednio po zabiegu wszczepienia implantu mogę wyjść z gotowym, odbudowanym zębem?
W pewnych sytuacjach, gdy warunki estetyczne i kostne pozwalają na to, możliwe jest wykonanie korony protetycznej bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym. Trzeba jednak pamiętać, że jest to korona tymczasowa, którą należy wymienić na ostateczną po okresie wgojenia implantu (minimum 8 tygodni).
Ile kosztuje implant?
Przebieg leczenia implantologicznego może różnić się znacznie pomiędzy pacjentami, co może wynikać chociażby z różnic w warunkach kostnych. W pewnych wypadkach do kosztu implantów należy doliczyć koszty regeneracji kostnej czy też podniesienia dna zatoki szczękowej. Co więcej aby odbudować jeden ząb potrzeba jednego implantu, ale do odbudowy 5-6 zębów czasem wystarczają trzy implanty. Tak więc trudno jest „w ciemno”, nie widząc pacjenta określić koszt odbudowy zębów na implantach. Umów się na wizytę konsultacyjną aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące kosztów leczenia.
Implantologia stomatologiczna Łódź Bałuty
ul. Franciszkańska 123
91-845 Łódź
tel. 570-260-123