Adres
ul. Franciszkańska 123
91-845 Łódź
Rejestracja (godz. 9-19)
Dentalmania - nowoczesne Centrum Stomatologii - Łódź

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Wszyscy dobrze wiemy, że ludzkie oko nie jest doskonałe i nie jest w stanie dostrzec takich szczegółów, jakie możemy zobaczyć pod powiększeniem mikroskopu. I właśnie dlatego mikroskop wykorzystujemy w stomatologii. Żeby widzieć więcej.

Należy pamiętać, że pole „zabiegu” leczenia kanałowego, to ok. 1,5 x 1,5 cm. Dla porównania średnica kanału przed opracowaniem może mieć średnicę ludzkiego włosa. Powiększenie mikroskopowe stwarza nam szansę na dostrzeżenie takich szczegółów struktur zęba, jakich gołe oko nie zobaczy.

Dzięki leczeniu kanałowemu pod mikroskopem możemy stanąć przed wyzwaniem w postaci:

  • nietypowej i trudnej anatomii zęba, w tym kanałów wąskich czy zakrzywionych
  • dodatkowych kanałów
  • powtórnego leczenia kanałowego
  • leczenia powikłań, np. usuwanie złamanego narzędzia, diagnozowanie pęknięć zęba
  • zamykania perforacji

Na czym polega leczenie kanałowe
Polega na usunięciu tkanki zęba, jaką jest miazga, z systemu korzeni i po odpowiednim przygotowaniu ścian kanałów, zastąpieniu jej wypełnieniem kanałowym. Wskazaniem do takiego leczenia jest miazga w nieodwracalnym stanie zapalnym, miazga martwa, stany zapalne tkanek okołowierzchołkowych. Do ponownego leczenia kanałowego przystępujemy również, gdy to pierwotne z jakichś przyczyn, nie zostało poprawnie przeprowadzone. Wtedy usuwamy stare wypełnienie i po ponownym przygotowaniu i wydezynfekowaniu ścian kanałów, wypełniamy kanały powtórnie.
Ostatnim etapem leczenia jest odbudowa naruszonej korony zęba. W przypadku małego ubytku wystarczy jedynie wypełnienie kompozytowe, natomiast przy dużych zniszczeniach należy odbudować go nakładem lub koroną protetyczną.

Odstąpienie od wskazanego leczenia kanałowego oznacza konieczność usunięcia zęba.

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w znieczuleniu!
Wszystkie procedury odbywają się bezboleśnie. Wyjątkiem mogą być bardzo ostre stany zapalne, które mogą osłabiać działanie znieczulające lub skracać czas jego działania.

Leczenie kanałowe odbywa się zawsze po diagnostyce radiologicznej.
Badaniem podstawowym. Które zawsze wykonywane jest przed leczeniem kanałowym, to zdjęcie RTG punktowe, wycelowane na konkretny ząb przyczynowy.

W trudnych przypadkach wykonywana jest tomografia komputerowa 3D, która daje nam możliwość precyzyjnego zaplanowania leczenia, a później przeprowadzenia go w sposób możliwie przewidywalny.

Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do badania. Wykonanie go zajmuje 20 sek.
Badanie tomograficzne 3D dostarcza nam wielu informacji, których nie odczytamy z płaskiego dwuwymiarowego zdjęcia punktowego czy panoramicznego.

W obrazie tomograficznym korzystamy z niezliczonych skanów badanego pola, które po złożeniu tworzą widok przestrzenny. Podczas planowania leczenia taki obraz możemy dowolnie obracać, przecinać pod każdym kątem,
zaglądać w przestrzenie niedostępne , oceniać stopień zaawansowania zaniku kości, struktury i gęstości kości, grubości wyrostka kostnego.
W endodoncji możemy przeanalizować nietypową anatomię zęba, stwierdzić obecność bądź brak kanałów głównych lub dodatkowych, ocenić zakres zmian okołowierzchołkowych, które bezpośrednio będą wpływały na rokowanie leczenia, a także do leczenia powikłań takich jak, np. złamane narzędzie .

Leczenie kanałowe zawsze odbywa się w powiększeniu mikroskopowym.
Oznacza to, że jesteśmy w stanie przeprowadzić je precyzyjnie, zobaczyć znacznie więcej szczegółów niż oko „nieuzbrojone”. Mikroskop jest nieocenionym narzędziem w powiększeniu pola zabiegu, ale też i doświetleniu.

Wiele przypadków powtórnego leczenia kanałowego przeprowadza się właśnie z powodu przeoczenia kanałów dodatkowych w zębie. W powiększeniu mikroskopowym jesteśmy w stanie dostrzec i, w wielu przypadkach, usunąć złamane narzędzie w kanale zęba oraz zamknąć perforację, czyli dodatkowy nieanatomiczny otwór w komorze zęba czy korzeniu, który tworzy połączenie wnętrza zęba z ozębną, a tym samym dostęp dla bakterii. Ponadto mikroskop pomaga w diagnozowaniu pęknięć zęba, które stanowią wyjaśnienie niepowodzenia dotychczasowego leczenia.

Leczenie kanałowe zawsze odbywa się pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe zawsze odbywa się w koferdamie.
Jest to rodzaj izolacji pola działania lekarza od środowiska jamy ustnej. Koferdam ma postać arkusza lateksowej gumy, która, wraz ze specjalną klamrą założoną na leczony ząb, odsłania jedynie pole zabiegowe, tym samym pokrywając i izolując wszystko co dookoła. Można to porównać do okładania Pacjenta chustami chirurgicznymi przed każdą operacją w szpitalu.

Zaletami leczenia w izolacji to przede wszystkim ograniczanie dostępu bakterii ze śliny do wnętrza leczonego zęba, co jest kluczowe w powodzeniu leczenia. Kolejną zaletą, to zachowanie suchości pola, która jest niezbędna do precyzyjnego widzenia. Mówiąc krótko w suchym zębie widzimy więcej.

Ponadto chronimy Pacjenta przed dostaniem się do jamy ustnej drażniących środków odkażających, używanych do płukania kanałów. Minimalizujemy ryzyko przypadkowego wpadnięcia do ust narzędzia czy innego ciała obcego.

Każde leczenie kanałowe odbywa się w koferdamie. Brak możliwości założenia koferdamu na ząb dyskwalifikuje go do leczenia kanałowego, a tym samym jest wskazaniem do ekstrakcji.

Leczenie kanałowe Łódź Bałuty

ul. Franciszkańska 123
91-845 Łódź
tel. 570-260-123

Podziel się:
Umów się na wizytę