Promienny uśmiech na twarzy to obecnie wizytówka szczęśliwego, spełnionego człowieka. Nieodłącznym elementem radosnej twarzy są jasne, lśniące zęby. Stąd też ludzie, pragnący poprawić swój wygląd, często zainteresowani są procedurami pozwalającymi wybielić naturalny kolor zębów.
Przebarwienia zębów mogą pojawiać się w różnych okresach życia i wynikają z różnych czynników. Przyczyną przebarwień mogą być choroby ogólnoustrojowe, wady rozwojowe, przyjmowane leki, urazy, stany zapalne zębów czy dieta. Częściej jednak uzębienie traci swój naturalny wygląd ze względu na zaniedbania w utrzymywaniu higieny jamy ustnej i przyjmowane używki (nikotyna, kawa, herbata).
Postępowanie, pozwalające na rozjaśnienie zębów, zależy od stopnia i rodzaju przebarwień oraz preferencji.
Pacjenci, którzy pragną znacznie rozjaśnić swoje uzębienie powinni poddać się zabiegowi wybielania zębów. Procedurą, którą należy wykonać przed wybielaniem, jest pełna higienizacja, która pozwoli usunąć złogi kamienia nazębnego i powierzchowny osad oraz sanacja jamy ustnej, czyli wyleczenie wszystkich zębów. Wybielanie jest nieskomplikowanym i w pełni bezpiecznym zabiegiem, który może być wykonany przez pacjenta samodzielnie w domu (tzw. metoda nakładkowa) lub przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną.
Wybielanie nakładkowe poprzedzone jest pobraniem wycisków od Pacjenta, na podstawie których technik wykonuje w pracowni indywidualne nakładki. Na kolejnej wizycie Pacjent otrzymuje nakładki wraz z preparatem wybielającym oraz zostaje szczegółowo poinstruowany jak przeprowadzać domowe wybielanie. Ten rodzaj wybielania jest stopniowy i w pełni bezpieczny, pod warunkiem bezwzględnego stosowania się do instrukcji.
Trwa on ok. 2- 3 tyg., w zależności od potrzeb i uzyskania pożądanego odcienia.
Profesjonalne wybielanie w gabinecie trwa krócej i pozwala na osiągnięcie bardziej przewidywalnych efektów, zapewniając pacjentowi poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Nieco inaczej wygląda zabieg wybielania zębów martwych. Wybielanie musi obejmować obszar komory zęba, ponieważ przebarwienia takich zębów wynikają z przenikania barwników ze środka zęba. Zęby martwe wybiela się poprzez wprowadzenie do ich wnętrza specjalnych wkładek wybielających, które wymienia się w gabinecie co kilka dni. Takie wybielanie przeprowadza lekarz.
FAQ
Co to jest wybielanie?
Wybielanie zębów, to proces rozjaśnienia szkliwa przy pomocy środków utleniających.
Jak długo trwa wybielanie?
To zależy od preferencji pacjenta. Profesjonalne wybielanie w gabinecie obejmuje 1-2 wizyty trwające około godziny. Wybielanie domowe przy użyciu nakładek trwa ok. 2 – 3 tygodni.
Czy wybielanie jest bezpieczne?
Tak. Badania kliniczne pokazują, że wybielania pod kontrolą lekarza stomatologa jest bezpieczne dla zębów i dziąseł.
Ile kosztuje wybielanie?
Koszt wybielania zależy od wybranej metody. Zapytaj stomatologa o bliższe informacje.
Jak bardzo moje zęby się wybielą?
To zależy od Twoich zębów, ponieważ każdy przypadek jest inny. Jeśli zęby są mocno przebarwione kawą i papierosami, prawdopodobnie zauważysz dużą różnicę.
Na jakiej zasadzie dochodzi do wybielenia zębów?
Aktywny składnik substancji wybielającej (nadtlenek wodoru) rozkłada się, uwalniając tlen, który wnika w obręb szkliwa i zębiny, powodując ich rozjaśnienie.
Dlaczego zęby się przebarwiają?
Przyczyn zmiany koloru zębów może być wiele. Najpowszechniejsze wynikają ze spożycia przebarwiających pokarmów i napojów. Przyczyną przebarwienia mogą może być również przyjmowanie antybiotyków w dzieciństwie, palenie tytoniu, uraz czy naturalny proces starzenia.
Czy wszystkie zęby wybielają się jednakowo?
Stopień wybielenia zębów zależy od stopnia przebarwienia i od ich budowy. Generalnie zęby wybielają się równomiernie, jednak brzegi sieczne szybciej ulegają rozjaśnieniu niż szyjki zębów. W pewnych przypadkach zauważa się kredowe odbarwienia zębów bezpośrednio po wybieleniu, które zazwyczaj nabierają przezierności po pewnym czasie (od kilku godzin do kilku tygodni).
Czy wybielanie wiąże się ze skutkami ubocznymi?
Jak każda procedura medyczna, wybielanie może wiązać się ze skutkami ubocznymi. Większość pacjentów ich nie doświadcza, jednak w pewnych przypadkach obserwuje się nadwrażliwość zębów lub dziąseł po zabiegu.
Dlaczego zęby po wybielaniu powtórnie się przebarwiają?
Z tych samych powodów z jakich uległy pierwotnie przebarwieniu (naturalny proces starzenia, czerwone wino, palenie, kawa, herbata, przebarwiająca żywność, itp.)
Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?
Po zabiegu wybielania efekt utrzymuje się zwykle 1-3 lata, jednak uzależnione jest to od indywidualnych predyspozycji oraz nawyków higienicznych i żywieniowych pacjenta. Niektórzy preferują odświeżanie efektu wybielania po kilku miesiącach od zabiegu.
Czy lepiej wybielić zęby teraz, czy poczekać, aż będą bardziej przebarwione?
Lepiej zdecydować się od razu, ponieważ przebarwienia z czasem ciemnieją i stają się trudniejsze do usunięcia.
Czy po wybielaniu zęby będą się łatwiej przebarwiały?
Nie, prawdopodobieństwo przebarwień nie wzrasta po wybielaniu, jeśli stosujesz się do wskazówek higienistki.
Czy lepiej przeprowadzić zabieg wybielania w gabinecie pod okiem dyplomowanej higienistki, czy samemu w domu?
Jeśli zależy Ci na szybkim efekcie i kontrolowanym przebiegu wybielania skorzystaj z profesjonalnego wybielania w gabinecie. Jeśli czas nie jest głównym ograniczeniem możesz sam wykonać wybielanie w domu.
Czy podczas zabiegu wybielają się wypełnienia, korony, mosty i licówki?
Nie, tylko naturalne zęby ulegają wybieleniu.
Czy można wybielać zęby podczas ciąży lub w czasie karmienia piersią?
Nie jest wskazane wybielanie zębów w czasie ciąży i laktacji.
Wybielanie zębów Łódź Bałuty
ul. Franciszkańska 123
91-845 Łódź
tel. 570-260-123